Zimné pracovné bundy sa môžu líšiť podľa toho, kde pracujete. Nie vždy je treba hrubú bundu, ktorá môže byť zbytočne ťažká a pri práci zaväzí. Teplá bunda potom nemusí byť určená iba pre prácu vonku, ale aj do prostredia, ktoré je typické chladnejšou klímou.
Na práce vonku av priestoroch s prirodzene chladným prostredím
Takýto murár, pokrývač, klampiar alebo lesný pracovník potrebuje pre komfortný výkon svojej práce riadnu zimnú bundu, ktorá je zateplená a chráni proti prefúknutiu. Zároveň by však mala spĺňať pomerne vysoké nároky na odolnosť proti vlhkosti a vode. Klasické „vatáky“ už dnes nie sú príliš populárne, pretože sú ťažké a ľahko namoknú, stále viac robotníkov si volí špecializované prevedenie outdoorovej bundy s membránou, alebo ľahšiu bundu softshellovú. Odolnosť proti nepriazni počasia zvyšujú špeciálne doplnky, ako sú predĺžené rukávy, vyberateľné tepelné vložky a ďalšie. Aj pri pracovnej bunde do veľkého chladu by ale mala byť zachovaná ergonómia, vďaka ktorej nebudete pohybovo obmedzovaní pri pracovnej činnosti.
Pre práce v priemyselných odvetviach
Pracovníci v priemysle a skladníci nevyžadujú až toľko ochranu proti nástrahám vonkajšej klímy, ale aj oni sa môžu pohybovať v dosť chladnom prostredí. Ich pracovné bundy by mali primerane zahriať, ale tiež by mali byť špecificky odolné, napríklad proti prepichnutiu, prepáleniu, alebo prierezu. Ochrana proti prepáleniu a popáleniu je obzvlášť dôležitá pri rezaní kovov plameňom a pri zváraní, preto sa k pracovným bundám pre tieto odbory pridáva špeciálna ohňovzdorná vrstva v kombinácii s ďalšími ochrannými pracovnými doplnkami.
Reflexné prvky zimných búnd
Reflexné ochranné prvky sú dnes už samozrejmosťou, pri niektorých odboroch dokonca predpísanou nutnosťou. Nezáleží pri tom na ročnom období. Zimné pracovné bundy s reflexnými prvkami využívajú najviac cestári, policajti, záchranné zložky a ďalšie profesie, pohybujúce sa na frekventovaných komunikáciách, kde môže byť znížená viditeľnosť.