Pokiaľ pracujete manuálne, potom určite viete, že nie sú rukavice ako rukavice. Jednotlivé typy sa môžu veľmi výrazne líšiť a hodiť sa pre úplne odlišné druhy pracovných odborov. Poďme si k tejto téme povedať trochu viac. Zoznámte sa s druhmi pracovných rukavíc, ktoré sa hodia na rôzne povolania a na rôzne pracovné úkony.
Na prácu s tupými predmetmi
Prvá skupina pracovných rukavíc je tou najmenej namáhanou, jedná sa teda o prevedenie, ktoré môže byť ľahké a materiály nemusia byť zbytočne silné. Ideálne budú rukavice z PVC, latexu alebo nitrilu. Ich účelom je v podstate chrániť iba pokožku a hodí sa na manipuláciu s menej nebezpečnými predmetmi. Pri týchto bezpečnejších pracovných úkonoch ide o to, aby bola ruka dobre pohyblivá, obľúbené sú rukavice máčané. Tie ale môžu byť tiež zosilnené, aby dokázali ochrániť proti prepichnutiu.
Na prácu s ostrými a horúcimi predmetmi
Tento typ pracovných rukavíc by už mal spĺňať pomerne prísne nároky na odolnosť pri uchopení horúceho alebo ostrého predmetu. Jedná sa často o rukavice vyrobené z aramidových vlákien, teda vlákien s vysokou odolnosťou, ale aj veľmi dobrou pružnosťou. Aramid dokáže ochrániť ruky aj pri skutočne vysokých, alebo naopak nízkych teplotách, len tak ho neprepichnete ani neprerežete.
Na prácu s nebezpečnými látkami
Na ochranu rúk pri manipulácii s toxickými a nebezpečnými látkami slúžia pracovné rukavice vyrobené najčastejšie z nepriedušnej a nepriepustnej, vysoko chemicky odolnej gumy či vhodného umelého materiálu. Podľa stupňa rizika sa rozdeľujú do troch skupín.
Na prácu s elektrinou
Elektrikári nosia pracovné rukavice, ktoré musia predovšetkým spĺňať vysoké nároky na izoláciu proti prúdu. Najčastejšie sa jedná o rukavice gumové, avšak také, čo umožní aj jemnejšiu prácu. Proti úrazu elektrinou by ste sa ale mali chrániť aj doma, a to, pokiaľ možno aj pri menej náročných úkonoch, ako je napríklad výmena žiarovky.